Veba Otu 

Vebaotu diğer isimleri Petasites officinalis ve pestwurz olan halk arasında Kelotu da denilen şifalı bir bitkidir. Vebaotu, ırmak, dere ve orman kıyılarında yetişir. Şapka büyüklügündeki yaprakları hafif dişlidir ve alt tarafları gri tüylerle kaplıdır. Kirli beyazdan açık pembeye kadar değisebilen çiçekleri, sapın en ucunda, bir salkım biçiminde açarlar. Vebaotunun kökü, çiçeklenme zamanından önce sökülür. Temizlenip kurutulur ve amacına uygun olarak kullanılır. Veba otunun bilinen 20 türü mevcuttur, fakat bunlardan sadece kırmızı Veba otu tıbbi maksatla kullanılır.

Veba Otunun Faydaları

* Çok eski tarihlerden bu yana veba hastalığına iyi geldiği bilinir. İsmide buradan gelmektedir.
* Veba otu çok etkili bir kramp çözücüdür.
* Balgan söktürücü özelliği vardır.
* Veba otu kanser hastalığında ortaya çıkan metastaz yani kanserin yayılmasını önler.
* Kanser hastalarında kemoterapiden sonra kanser tümörlerinin azaltılması için önerilmektedir.
* Veba otunun kökü ateş düşürücü olarak özellikle salgın hastalıklarda çok etkilidir.
* Adet ağrılarında, astım ve baş ağrılarında etkili bir bitkidir.
* Veba otunun çayı, ateşlenme, soluk alma zorluğu, gut ve epilepsi (sara) hastalıklarında kullanılır.
* Büyük taze yaprakları, yalnızca burkulmaların ve yürüme sonucu ayakta olusan yaraların üstüne uygulanır.
* Ayrıca vebaotu yaprakları her tür kangren, habis çıban ve  yaralarda kullanılır.

Veba Otu Nasıl Kullanılır:

Veba otunun taze yaprakları lapa yapılarak kompleks olarak kullanılır. Veba otunun kökü çay yapılarak içilir. Ayrıca veba otundan üretilen bitki hapı Almanya’da Petadolor markasıyla tablet halinde satılmaktadır. Veba otu çayı nasıl yapılır ve yapraklarından nasıl lapa yapılır ve nasıl uygulanır açıklayalım.

Veba Otu Kompresi Nasıl Yapılır ve Nasıl Uygulanır:

Veba otunun taze yaprakları iyice yıkanır. Daha sonra tahta bir tablanın üstünde merdane ile ezilerek lapa haline getirilir. Kompleksi uygulayacağımız hasta bölgenin üstüne sarılır ve saatte bir yenilenir. Her bitkide olduğu gibi veba otunu da uygun ve ölçülü kullanmak esastır.


 Vebaotu Çayı

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış veba otu kökü, aksamdan 1 su bardağı dolusu soğuk suya koyulur, sabah ılıklaştırılır ve süzülür. Günde 1 veya 2 bardak içilir. Veba otu çayının bir başka tarifi ise şu şekildedir: İki kahve kaşığı kurutuluş veba kökü demliğe konur ve üzerine 300 ml kaynar su ilave edilerek 10 dakika demlenip süzülerek içilir.

 

Veba Otunun Zararları

Veba otunun birleşimindeki PA (pyrrolizinalkaloit) nedeniyle kansere sebep olabileceği iddia edilmiştir. Ancak bu güne kadar böyle bir vaka görülmemiştir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top