Yanık İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kaynar su ya da buhar, kuru ısıyla yanma, alev, elektrik akımı ve kimyasal maddelerle haşlanmak  durumunda  uygulanabilecek bazı bitkisel tedavi yöntemleri:

1 litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış ciğer otu veya ince kıyılmış pancar koyun. Bunu kaynatın ve süzün. Kalan suya steril bir gazlı bez daldırın ve yanığın üzerini temizleyin.

 Bir miktar lahana yaprağını mikser ile parçalayın. Elde edilen malzemeyi steril bir gazlı bezin arasına koyun. Bunu yanığın üzerine yatırın. Bu işlemi sürekli yenilemek gerekmektedir.

⇔ Bir miktar kaynar suda 10 dakika kadar ıspanağı bırakın. Ardından bunu mikser yardımıyla parçalayın. Sonra elde ettiğiniz malzemeyi steril bir gazlı bezin arasına koyup yanığın üzerine yatırın.

⇔ Steril bir gazlı bezin arasına, yeni demlenmiş ve süzülmüş çay posasını koyun ve yanığın üzerine yatırın. Gazlı bez kurudukça üzerine süzmüş olduğunuz çay suyunu dökerek bezi yeniden nemlendirin.

1 litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış olarak leylak atın ve kaynatın. Ardından süzün. Kalan suyun içine steril bir gazlı bez batırıp yanığı temizleyebilirsiniz.

⇔ Yanığın büyüklüğüne göre eşit oranlarda sirke ile domates salçasını güzelce karıştırın ve yanığın üzerine sürün.

⇔ 4 çorba kaşığı susam yağıyla 1 çorba kaşığı kınayı güzelce karıştırın. Steril bir gazlı bezi bu karışımın içine batırıp yanığı sarınız.

⇔ Bir adet çiğ yumurta beyazı ile yarım çay bardağı zeytinyağını güzelce karıştırıp yanığın üzerine sürün. Bu miktarlar yanığın büyüklüğüne göre çoğaltılabilir.

 Bu öneriler Hafif yanıklar için uygulanabilir. derin yanıklarda kullanılması önerilmez.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top