Köken olarak Afrikalı olsa da ülkemizde de yetiştirilen yer elması, çok fazla bilinmeyen ve kullanılmayan bir bitki. Bileşikgiller familyasından olan bu özel bitki, aslında hak ettiği yeri henüz ülkemiz mutfağında yakalayamamış. Onu özel kılan birçok etkisi olmasına rağmen, sıklıkla tüketmediğimiz bitinin faydalarını okuduğunuzda gerçekten onu çok ihmal ettiğinizi fark edeceksiniz.

Yer elması aslında bir sebze. Siz ona öyle elma dendiğine bakmayın, yemeğini yapabileceğiniz oldukça lezzetli ve bir o kadar da faydalı bir sebze. Tazı hafif turba benzeyen, zeytinyağlı olarak pişirilen, salatalarda kullanılabilen ya da elde tüketebileceğiniz hoş bir lezzeti vardır. Bir kök bitkisi olan yer elması, patates ve havuca benzeyen bir dizi ekim dikim işlemi ile 40-50 hafta içinde olgunlaşıp toplanan bir sebze.

Şimdi sorabilirsiniz bu kadar bahsettiniz peki, yer elmasının özelliği nedir diye… Hemen söyleyelim, onu özel kılan içeriğinde bulundurduğu inülin adı verilen bir maddedir. Ayrıca patates gibi yetişse de içeriğinde hiç nişasta olmadığı için diyabet hastalarına da önerilen oldukça besleyici, kalorisi düşük, besin değeri yüksek bir bitkidir. Gelelim inülin maddesine. Bu madde özellikle kolon kanserini önleyici bir yapıya sahiptir. Bu neden ile risk gurubunda olan için çok faydalı olacağı kesindir. Bu madde soğan, sarımsak, pırasa, enginar ve hindiba da bulunmak ile birlikte, yer elmasında daha yoğun karşılaşılır. Sadece kolon kanseri değil, şek hastalığı, kalp hastalıkları, kemik erimesi ve diğer kanser risklerini de önemli ölçüde azalttığı bilenen bir gerçektir.

Şimdi gelin yer elmasının faydaları başka nelermiş bir göz atalım.

 • Cildi canlandıran, güzellik sunan, parlaklık katan birçok madde bulunmaktadır.

 • Yer elmasını haşladığınız su ile saçlarınızı yıkarsanız parlaklık ve güç elde edersiniz.

 • Bazıları için küçük bir sırrı da hemen paylaşalım; yer elması cinsel gücü arttırıyor.

 • Hemoroite oldukça iyi gelen bir besin maddesi diyebiliriz.

 • Özellikle diyet yapanlar için bol lifi sayesinde müsil etkisi yaratabilir, bu neden ile kabızlık şikayetlerinde de kullanabilir.

 • Kansızlığı da oldukça iyi gelen bir bitkidir.

 • Pankreas, böbrek ve safranın düzenli çalışmasını sağlar.

 • Özellikle kuru öksürük şikayetlerinde, göğsün yumuşamasına yardımcı olur ve balgamı attırır.

 • Romatizma, mafsal ve diğer kronik ağrıların giderilmesinde etkilidir.

 • Emzikli bayanların sütünü arttırır.

 • Kilo vermek isteyenlerin ve yoğun şekilde spor yapanların özellikle ara öğünlerde tüketmesi başarılı sonuçlar sağlar.

 • Burkulma, bertik gibi şişliklerde, yer elmasının lapasını yaparak üzerine koyduğunuzda ciddi iyileşme olduğunu görebilirsiniz.

Sanırız bu kadar faydasını saydıktan sonra, sizler de artık yer elması aramaya, hemen onunla yapılan yemeklerin tariflerini bulmaya çalışacaksınız. O zaman size şimdiden afiyet olsun.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top