Yeşil Çayla Siyah Çay Arasındaki Fark

 • Siyah çay ve yeşil çay aynı bitkinin (Camellia sinensis) yapraklarından üretilir. Siyah çayla yeşil çayın arasındaki fark hasattan sonra yaprakların işleniş biçiminden kaynaklanır.
 • Toplanan  yaprakları oksijene maruz bırakılır ve kimyasal reaksiyonlara izin verilerek okside edilerek siyah çay üretilir.
 • Yeşil çay yapraklarında ise soldurma ve kurutma işleminin süresi siyah çaya göre daha kısadır. Siyah çaya uygulanan oksidasyon iki çay arasındaki renk ve tat farkının ana sebebidir..
 • Siyah çay dünya genelinde yeşil çaydan daha fazla tüketilmektedir
 • Aynı bitkiden elde edilmelerine rağmen siyah çay yaprakları işlenir fakat yeşil çay yaprakları sadece kurutulur
 • Siyah çayın aroması yeşil çaya göre daha güçlüdür ve siyah çay daha fazla kafein içerir
 • Yeşilçay siyah çaya oranla antioksidan bakımından daha güçlüdür

Siyah çayla yeşil çay arasındaki  en büyük fark iyi işlenmiş ve demlenmiş siyah çay bir fincan kahvenin içerdiği kafein miktarının yaklaşık %50’si kadar kafein içerir fakat  yeşil çayın kafein oranı  %10’dur

yesil-cay-tuketimi-nasil-olmali

Yeşil Çayın Faydaları

 • Yeşil çay antioksidan etkisi ile zararlı toksinlerin vucuttan atılmasını sağlayarak bir çok hastalığa karşı koruma sağlar
 • Doğru dozlarda kullanıldığında Kötü kolesterolü düşürür
 • Kalp sağlığını korur
 • Diş eti iltihaplanmasına karşı faydalıdır aynı zamanda dişlerin çürümesini önler
 • Yeşil çay diş eti kanamalarına karşı faydalıdır
 • Metabolizmayı hızlandırma özelliğiyle yağ yakımına destek olur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Strese karşı etkilidir. sinirleri yatıştırır . uykusuzluğa karşı kullanılabilir. fakat aşırı miktarda tüketilmesi tam tersi bir etki yapar.

yesil-cayin-faydalari

Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Bitki çayları demlenirken bazı yanlışlar yapılmaktadır. örneğin bazı bitkiler kaynatılırken bazı bitkilerin de sadece kaynamış suya eklenerek içilmesi gerekir. Bazı bitkiler de direk kaynamış suya atılmadan biraz beklenmesi gerekir.

Yeşil çayı hazırlarken kaynayan suyun içine yeşil çayı hemen koymayın. Kaynamış suyu 3 dakika kadar bekletip daha sonra 1 fincan için 1 çay kaşığı dolusu kurutulmuş yeşil çay yaprağınıekleyerek 4 dakika kadar demleyin. herhangi bir tatlandırıcı kullanmanıza gerek yok. Zaten diğer çaylara oranla yeşil çayın tadı yumaşaktır.

 

Yeşil Çay Ve Kanser

Yeşil çaydan bir mucize beklemek doğru bir yaklaşım sayılmaz. sadece yeşil çay içerek kansere karşı koruma sağlanması söz konusu değildir . Ancak sağlıklı bir beslenme ile birleştiğinde etkili olabilir. Sigara ve alkol kullanıyor ve dengesiz ve yetersiz besleniyorsanız sadece yeşil çay içerek kanserden korunmanız mümkün değil. Ancak yediklerinize özen gösteriyor, düzenli ve dengeli besleniyorsanız ve  yeşil çay tüketiyorsanız  doğru bir çay tercihi yapmış olursunuz.

Elbette bir çok araştırma yeşil çayın antioksidan özelliğini ortaya koymuştur ve kansere karşı koruma sağladığına dair veriler mevcuttur.

Örneğin;

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Wei Zheng ve ekibinin çalışmasına göre haftada 3 kez veya daha fazla yeşil çay içen kadınlarda mide, kolon ve gırtlak kanseri yeşil çay içmeyen kadınlara oranla %14 daha az görülüyor.

69000 Çinli kadının 11 yıl boyunca izlenmesi ile elde edilen sonuçlar araştırmanın büyüklüğü göz önüne alındığında oldukça ikna edici görünse de beslenmenize de dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın

Kansere karşı koruma sağladığına dair bir çok bilimsel veri olsa da kanser hastaları  uzman denetiminde kullanmalıdır. çünkü kanserden koruduğuna dair araştırma sonuçları mevcuttur fakat kanser tedavisi gibi ciddi bir tedavi sürecinde yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin doktor kontrolünde tüketilmesi gerekiyor.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli nokta da şudur ; yeşil çayla ilgili yapılan çalışmaların çoğu  yeşil çayın doğduğu topraklar olan Asya ülkeleridir. Bilindiği üzere bu bölgelerde yaşayan insanlar  yeşil yapraklı sebzeler ve balık ağırlıklı bir beslenme alışkanlığına sahipler. Yani kansere yakalanma oranlarının düşük olmasını sadece yeşil çaya bağlamak ne kadar doğru bilemiyorum. Bu sebeple beslenmenize mutlaka dikkat etmelisiniz. sadece yeşil çay içerek kanserden korunamayız.

Yeşil Çay Zayıflatır mı

Eğer günlük aldığınız kaloriyi kontrollü alırsanız. Buna göre bir diyet yaparsanız. ve diyetinizi düzenli bir egzersizle birleştirirseniz, bu noktada yeşilçay, iştahı bastırmada, yağ yakmada ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlamada yardımcınız olabilir.

Elbette yapılan çalışmalar Yeşil çaya antioksidan özelliğini veren bitkisel bir bileşen olan polifenol maddesinin yağ yakılmasını hızlandırdığını ortaya koyuyor. Fakat yeşil çayın tek başına bir mucize yaratmasını beklemek doğru olmaz.

Yeşil Çayın Diğer Kullanım Alanları

Sabah uyandığınızda gözleriniz şiş kalıyorsa yeşil çayı buzdolabında bekletin ve bir pamuk yardımıyla gözlerinize yeşil çayla kompres yapın

Yaralar ve kaşıntılı bölgelere pamuk yardımıyla yeşil çayla pansuman yapılabilir. Antibakteriyel özelliğiyle yaralara ve alerjiye karşı faydalıdır.

Ayak mantarına karşı kullanılabilir. yeşil çay ılıtılarak bir kabın içine koyulur ve ayaklar bu suyun içinde yarım saat bekletilir.

yesil-cay

Yeşil çay Nasıl İçilmeli

Yeşil çayı sabah saatlerinde tüketmeniz daha faydalıdır.

Yemeklerden hemen sonra içilmesi tavsiye edilmez. yemekten en az bir saat sonra içilmesi daha faydalıdır

Yeşil çayın yaprak olarak kullanılması gerekiyor. yeşil çay yaprak tozunun karaciğere zarar verdiği yönünde bilgiler mevcuttur

Günde en fazla üç fincan tüketilmelidir.

Yeşil Çay Ve Cilt Bakımı

Yeşil çayın anti-inflamatuar özelliğiyle cilt bakımında da kullanılabiliyor. sedef hastalığı ve kepek gibi cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılıyor. 2007 yılında ABD’de Deneysel Dermatoloji dergisinde yayınlanan bir makaleye göre yeşil çayın harici olarak saç derisine sürülmesi saç sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar vermiştir.

Güneş ışınlarının cilde zarar vermesine engel olduğu da yapılan araştırmalarla desteklenmiştir. yeşil çay içeren güneş kremleri kullanılabilir.

Yeşil çayın içilmesiyle de cilt sağlığı korunabilir. Günde iki fincan yeşil çay tüketmek cildi canlandırır ve yaşlanmasını geciktirir

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Bir ABD kurumu olan Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi (NCCAM)  yeşilçayın içilmesi gereken miktarla ilgili uyarıda bulundu. Uzmanlara göre günde 1-2 bardak yeşil çay içmek sağlıklı kişilerde herhangi bir sorun teşkil etmezken aşırı kullanımı bir çok yan etkiye sebep olabilmekte.

Kontrollü tüketilmelidir, aşırı içilmesi yan etkilere yol açabilir. Uzmanlar, günde 5 bardaktan fazla yeşilçay içmenin asabiyet, uyku problemleri, baş ağrısı, reflü ağrıları, baş dönmesi, kulak çınlaması, zihin karışıklığı, ishal ve kusma gibi bazı yan etkilere neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Kan inceltici ilaç kullananlar, tansiyon hastaları , hamile kadınlar, şeker ilacı kullananların  tüketmesi tavsiye edilmez.

Share this post

PinIt

0 Replies to “Yeşil Çay Hakkında Bilinmeyenler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top