Yeşil Çay Kanseri Önlüyor mu

Bir ABD kurumu olan Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi (NCCAM)  içilecek yeşilçay miktarı konusunda uyarıda bulundu. Uzmanlara göre günde 1-2 bardak yeşil çay içmek sağlıklı kişilerde herhangi bir sorun yaratmazken  yeşil çayın kafein içermesi nedeniyle çarpıntı ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca kafein tüketilmemesi gereken hamilelik gibi özel durumlarda yeşilçay içilmesi önerilmiyor.

 Yeşil çay içmek ancak sağlıklı bir beslenme ile birleştiğinde etkili olabilir. Sigara içiyorsanız, dengesiz ve yetersiz besleniyorsanız sadece yeşilçay içerek kanserden korunmanız mümkün değil. Ancak yediklerinize özen gösteriyorsanız yeşil çaydan ekstra destek alabilirsiniz.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Wei Zheng ve ekibinin çalışmasına göre haftada 3 kez veya daha fazla yeşil çay içen kadınlarda sindirim sisteminde ortaya çıkan kanser türleri (mide, kolon ve gırtlak kanseri) yeşil çay içmeyen kadınlara oranla %14 daha az görülüyor.

69000 Çinli kadının 11 yıl boyunca izlenmesi ile elde edilen sonuçlar araştırmanın büyüklüğü göz önüne alındığında oldukça ikna edici görünüyor.

 dikkat

Yeşil çay, diğer yeşil içecekler ve bazı başka doğal ürünler, kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu ilaçlar K vitamininin etkisini bozarak, kanın pıhtılaşmasını engeller. Yeşil içecekler iyi birer K vitamini kaynağı olduğundan, kumadinin etkinliğini azaltabilir. Bu nedenle ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda yarar var.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top