Kırsal kesimlerde yaşayan insanların daha çok başına gelen yılan sokmasının zehiri, ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu zehrin iki türü vardır ve bu zehirlerden biri sinir sistemine etki de bulunurken, diğer zehir türü ise, kan hücrelerini etkiler. Yılanın ıssırdığı bölge kangren olabilirken, bazı yılan sokmaları ise, şiddetli ağrılara neden olur. Yılanın cinsi ve ne kadar şiddetli soktuğuna bağlı olarak, idrar da kan da görülebilmektedir. Bu tür durumlarda, kişi en acil şekilde hastaneye götürülmelidir. Yılan sokması için bitkisel reçeteler ise, aşağıdaki gibidir.

Dulavrat Otu: Dulavrat otunu iyice temizlemeli ve mikserden geçirmelisiniz. Daha sonra tülbent ile sıkıp, suyunu çıkarmalı ve bu suyu da yılanın soktuğu bölgeye sürmelisiniz.

 Sinir Otu: Sinir otu bitkisi öncelikli olarak iyice yıkanmalıdır ve nemli bir şekilde mikserden geçirilmelidir. Yine tülbent yardımı ile öz suyu çıkarılır ve yılanın soktuğu kısım bu su ile yıkanır.

Sinameki: Sinameki bitkisi temizlenmeli ve hemen sonra mikserden nemli bir halde geçirilmelidir. Son olarak tülbent yardımı ile içindeki öz su çıkarılmalıdır. Bu öz suyu, yılanın soktuğu yere sürmeniz tavsiye edilmektedir.

indir-5

Kendir Tohumu, Su: Kendir tohumunu ezerek toz hale gelmesini sağlayın ve 2 çay kaşığı su ilave edin. Lapa haline gelmesini sağlayın ve daha sonra yılanın olduğu bölgeye bu bitkisel karışımı sürün. Lapa halinde sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top