Ylang Ylang Yağının Faydaları

Ylang Ylang Yağının Faydaları

Ylang Ylang Yağının Faydaları

Ylang Ylang Yağının Özellikleri

İçeriği :geranil asetat, p-kresil metil eter, linalol, benzil asetat, metil benzoat, kariyofilen, benzil benzoat, seskiterpenler gibi kimyasal maddeler içerir

Endonezya, Malezya, Madagaskar ve Filipinlerde bulunan Cananga Odorata adlı ağaçtan elde edilen bir yağdır..Boyları yaklaşık 60 metreyi bulan bu ağaç türleri, her daim yeşildir. yapraklarını dökmez..ylang ylang yağı Cananga Odorata ağacının çiçeklerinden elde edilir. Gün içinde çiçekler yağlarını ağaç gövdesine geri gönderme özelliğine sahip olduğu için , çiçeklerin yağı kaybetmemesi için akşam saatlerinde toplanır.

Çiçeklerin çiçeği diye tabir edilen ylang ylangdan distilasyon yöntemiyle yağ elde edilir. Çiçekleri sarı, pembe ve leylak rengindedir. Sarı çiçeklerden elde edilen ylang ylang yağı en kaliteli yağ olarak kabul edilir.

Ylang ağacının parlak kaplamalı, oval, sivri yaprakları vardır. Cananga odorata ağacı tarafından üretilen çiçeklerin uzun ve sarkık yeşilimsi-sarı yaprakları vardır. çiçeği yıldız şeklindedir.

ylang ylang ağacı aynı zamanda parfüm ağacı olarak da bilinir. Bu ağaçtan elde edilen yağ, güzel kokusundan dolayı parfüm yapımında tercih edilen yağlar arasındadır.

Ylang ylang yağı aroma terapide yaygın olarak kullanılır ve bir çok hastalığa şifa verdiği belirtiliyor. bu yağ zamanda bazı bitkisel ilaçların yapımında kullanılan bir aktif maddedir.


Ylang Ylang Yağının Faydaları
Ylang Ylang Yağının Faydaları

 Ylang Ylang Yağının Faydaları

 • Depresyon tedavisinde kullanılan bir yağdır. aroma terapide sakinleştirici özelliği sebebiyle yaygın olarak kullanılır
 • Adet dönemi stres ve sıkıntıya iyi gelir
 • Cildin ürettiği sebumun salgılanmasını kontrol eder. böylece akneli ve akneye meyilli ciltlerde yağ dengeleyicidir
 •  Cildi yumuşatır ve nemlendirir .kırışık oluşumunu geciktirir
 • Kırık ve yıpranmış saç uçlarının bakımını sağlar. Saçlarınızın ucuna  1-2 damla ylang ylang yağı saç uçlarını onarır
 •  Saçın sağlıklı uzamasına yardımcıdır.Saç derisini aktive eder ve böylece saçın hızlı uzamasını teşvik eder.
 • Güçlü bir afrodizyaktır. Kadın ve erkeklerin enerjilerini dengeleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle Endonezyada yeni evli çiftlerin yataklarını ylang ylang çiçekleriyle süsleme geleneği vardır.
 • Hormon dengeleyicidir
 •  İngilteredeki Birmingham Üniversitesi Nöropsikiyatri Kliniği Doktoru Tim Betts’ in çalışmalarına göre, özellikle kriz öncesi koklatılan ylang ylang yağı  epilepsinin kontrolünü sağlamakta ve sara krizlerinin önüne geçmektedir.
 •  Banyo suyuna 5-6 damla eklenerek kullanılabileceği gibi, masaj yağına  10-15 damla ekleyerek de kullanılabilir
 •  Nemlendirici olarak kullandığınız susam yağı yada hindistan cevizi yağı gibi doğal yağların içine 1-2 damla ekleyerek cildinizin nemlenmesini, yumuşamasını ve canlılık kazanmasını sağlayabilirsiniz.
 • kaynayan suya 3 damla damlatarak buğu olarak kullanılabilir. strese karşı ve baş ağrısına karşı faydalıdır
 • Bazı ciltlerde alerjiye sebep olabilir Bu nedenle kullanmadan önce muhakkak cildinizde küçük bir miktar kullanarak test edilmeli
 • Ylang ylang yağı alırken yağın gerçek olduğunu . Kıvamından ,kokusundan, ve renginden anlayabilirsiniz. kıvamı  yoğundur ve çiçeğin tüm karakteristik özelliklerine sahiptir. Sarımsı, ambere kaçan renktedir.
 • Sinir hücrelerindeki hasarı tamir ederek sinir sistemine fayda sağlar
 • Dünyanın bazı bölgelerinde bu yağ bağırsak enfeksiyonlarına karşı kullanılır. Ayrıca araba tutması için hazırlanan bazı bitkisel ilaçların da ana maddelerinden biridir.

Antidepresan: Ylang-ylang yağının en eski bilinen tıbbi özelliklerinden biridir. üzüntü, stres ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.. Ayrıca ruh sağlığı  üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır kişide neşe ve umut duygularını tetikler. Şok veya bir kaza sonrası sinir krizi ve akut depresyon geçiren kişiler için de etkili bir tedavi yöntemidir.

AntiseptikKesiklerde, sıyrıklar da ya da yanık  gibi yaralar yanın da bakteriyel enfeksiyonları da ortadan kaldırır.  Ylang-ylang esansiyel yağı mikrobiyal büyümeyi engeller ve yaraları dezenfekte eder. Ylang-ylang Esansiyel Yağı bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarını önleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda, yaranın iyileşme sürecini hızlandırır

Hipotansif:  Kan basıncının düşürülmesini sağlar. Aynı zaman da doğal olduğu için kişi de sağlık problemi yaratmaz. Öngörülen miktarlarda alınması durumunda, sağlık üzerinde hiçbir olumsuz yan etkisi yoktur.

Sedatif:  Ylang-ylang Esansiyel Yağı sinir sistemini güçlendirir.

Ylang ylang yağı harmanlanmış masaj yağı ya da banyo yağı olarak da kullanılabilir. Pek çok bitkisel yağ ylang ylang yağıyla iyi uyum sağlasa da greyfurt, lavanta, sandal ağacı ve bergamot en uygun olan yağlardır


UYARI:

Ylang ylang yağının dahili kullanımı için mutlaka nitelikli bitki uzmanlarına danışılması gerekir. Güzel kokusunun yanında, ylang ylang yağının sağlık için iyi olduğuna dair yeterli bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Her ne kadar ylang ylang yağının kullanımı güvenli bulunsa da, bazı insanlarda hafif yan etkileri görülmektedir. Bunlar; baş ağrısı, hassasiyet ve mide bulantısıdır.

⇔ Bitki Center size en doğru ve kapsamlı bilgiyi sunmayı amaçlamaktadır.
Bir çok kaynaktan beslenerek titizlikle konu paylaşımı yapılmaktadır.
Eğer sunduğumuz bilgilerin yalnış yada eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin ve
bildiklerinizi bizimle paylaşın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top