Yumurta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

yumurtacicegi.jpg

Yumurta Çiçeği ( Beyaz Patlıcan ) Yetiştirme

Beyaz patlıcan , yumurta ağacı ve süs patlıcanı olarak da bilinen yumurta çiçeği 70 cm kadar boylanabilen çok çabuk yetişen ve çabuk mahsül veren bir bitkidir. Yumurta biçiminde küçük meyvelerinden dolayı yumurta ağacı adını almıştır. Esasen bu bitki her yönüyle patlıcana benzemektedir. Yaprakları, meyve sapları, tohumları, çiçekleri ve meyvenin iç yapısı patlıcanla aynıdır fakat bir çok kaynakta yenmeyen bir tür olduğu belirtilmiştir.

beyaz-patlican

Ekim zamanı ,Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarıdır. Yumurta çiçeğinin Üretimi tohumla yapılmaktadır. Tek yıllık bir bitki olan yumurta ağacının İlk aşamada beyaz olan meyvesi olgunlaştıkça sarı bir renk almaktadır. Güneşli yada yarı gölge yerlerde yetişen bu bitki ,ilk bahar aylarında mor renkte çiçek açar.

Yumurta ağacını aşırı sulamadan kaçınmak gerekir. Düzenli ama az sulanması gerekmektedir.Hafif alkalin toprakları sever. Meyve verme zamanında bitkinin gövde ve dallarını desteklemeniz gerekiyor aksi halde ağırlaşan dallar kırılabilir.

yumurta-agaci

Yumurta Çiçeği Tohumu Nasıl Çimlendirilir

Tohumları çimlendirmeden önce bir gün suda bekletin. Eğer saksıya ekecekseniz saksıyı elenmiş kırmızı toprakla doldurun ve tohumu toprağın üzerine bırakın. Daha sonra üzerine ince bir torf atıp toprağı nemlendirecek kadar sulayın. Daha sonra şeffaf bir strech film ile saksının üzerini kapatın, böylece sera etkisi yaratarak çimlendirmeyi hızlandırmış olursunuz. Her gün nemini kontrol edin ve toprak kurudukça nemlendirin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top