Yüz Beyazlatma Maskesi – Cilt Lekeleri İçin Pirinç ve Suyu Maskesi

pirinç suyu

pirinç suyu

Dünya ve ülkemiz mutfağının vazgeçilmez besinlerinden pirinç lezzetinin yanı sıra pirinç maskesi gibi bitkisel maskeyle cildi güzelleştirmesi açısından da faydalı bir bitki. Pirinç üretiminin büyük bir payı Çin başta olmak üzere Asya ülkelerine ait. Peki Asyalı kadınların cildi neden pürüzsüz ve beyaz?

Çin, Japonya ve Filipinler’de yaşayan Asyalı kadınların pürüzsüz ciltlerinin nedenlerinden birinin pirinç suyu olduğunu biliyor muydunuz? Kullandıkları doğal pirinç maskesiyle yüzyıllardır çeltik tarlalarında çalışan Asyalı kadınlar güneşe uzun saatler maruz kaldıkları halde neden beyazlar?

Çeltik işçisi Asyalı kadınlar su bulamadıklarında yıkanmak için pirinç suyunu kullanırlardı. Pirinç suyuyla yıkandıkları için yakıcı güneşten etkilenmeyerek aksine daha da beyaz bir görünüme ve pürüzsüz bir cilde sahip olurlarmış.

Pirinç neden cildi güzelleştiriyor? Yüzü beyazlatması ve cilt lekelerini büyük ölçüde yok etmesinin yanı sıra kırışıklıkları da azaltan pirincin içeriğindeki para aminobenzoik asit, ferulik asit ve allantoin maddeleri güneşe karşı doğal koruma görevi üstleniyor. Ayrıca pirinçte bulunan B1, B2 ve özellikle E vitaminlerinin de cilt için faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Yüz beyazlatma veya cilt lekeleri için pirinç ve suyundan yapılan pratik ve doğal maskeyi kullanarak pirinçten cildiniz için de faydalanabilirsiniz. Cilt lekeleri için birebir pirinç suyu maskesi malzemeleri, tarifi ve hazırlanışını sizlerle paylaşıyoruz.

Pirinç maskesi malzemeleri nasıl hazırlanır?

1 yemek kaşığı pirinç

1 yemek kaşığı süt

1 yemek kaşığı bal

2 bardak su ile yumuşayana kadar haşladığınız pirincin suyunu süzün. Haşlanmış ve yumuşamış pirinci ve bir yemek kaşığı sütü lapa kıvamında ezerek karıştırın. Daha sonra bu karışıma 1 yemek kaşığı balı ekleyin ve bir daha karıştırın. Şimdi maskeniz hazır. Pirinç maskesini yüzünüze fırça yardımıyla sürebilirsiniz. Yüzünüzün temiz ve kuru olması daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. Maske yüzünüzde kuruyana kadar bekledikten sonra maskeyi çıkarabilirsiniz. Maskeyi çıkardıktan sonra haşlamış olduğunuz pirincin suyuyla yüzünüzü yıkayın.

Pirinç maskesi ne sıklıkla uygulanmalı?

Pirinç maskesinin etkisini haftada iki üç kez uygulayarak bir ay içinde görebilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top