Kuru plörezi ve yaş plörezi olarak iki türü bulunan zatülcenp, akciğerdeki yaralanmalar ve tahrişlerdir. Zatülcenp rahatsızlığı için kullanabileceğiniz bitkisel öneriler aşağıdaki gibidir.

Karakafes Kökü: Bir çay kaşığı miktarındaki karakafes kökünü, (ince kıyılmış olmalı) bir çay fincanı suya koyun. 12 saat beklenilir ve süzülür. Daha sonra kaynar su ile dolu başka bir kabın içine bu suyu boşaltın. Bu karışımı günde iki kere bir çay fincanı ile tüketin.

Lahana Yaprağı: İki avuç miktarındaki lahana yaprağını, bir litre miktarındaki suya koyun ve 15 – 20 dakika kaynatın. Kaynama işleminden sonra süzün ve günde 3 kez bir çay fincanı ile birlikte tüketin.

Keten Tohumu, Hardal Tohumu: 4 tatlı kaşığı miktarındaki hardal tohumu ve keten tohumunu ezerek toz haline getirin. Toz haline getirildikten sonra, 1 litre suya koyun. Daha sonra kaynatın ve su kendi kendini çekesiye ve içindekiler sulu lapa haline gelesiye kadar kaynatmaya devam edin. Son olarak Amerikan bezini bu karışıma batırın ve göğüsün üzerine bu bezi koyun. 30 – 35 dakika göğüsün üzerine konur. Bu bitkisel karışımda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu bezin göğüste en fazla 45 dakika durmasıdır. 45 dakikadan fazla tutulduğu takdirde, göğüslerinizi tahriş etme olasılığı çok yüksektir.

zatulcenp-tedavisi-6250
Kekik, Süzme Bal: Bir çay kaşığı ölçüsündeki kekik, bir çay fincanı kaynamış suyun içine koyun. 15 dakika demlenmesini bekleyin ve daha sonra süzün. 2 çay kaşığı süzme balı ekleyin ve günde 3 defa bir çay fincanı tüketin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top