Zehirli Bitkilere Dikkat !

Evde bulundurulan bazı süs bitkilerinin zehirli maddeleri içerdiğine dikkati çeken uzmanlar, bazı süs bitkilerine karşı uyarıda bulundu.

Örneğin evlerde çok sık kulllandığımız difenbahya bitkisi yaprak özsuyunda bulunan bazı toksik maddeler nedeniyle zehirli maddeler içeriyor. Bunların çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Koparılma veya kesilmeyle açığa çıkan bitki özsuyuna dokunulmaması veya ağız yoluyla alınmasının engellenmesi gerekir. Özellikle çocukları bu tür davranıştan uzak tutmak gerekiyor.

Sarmaşık türü bitkilerin de Yılanyastığı familyasından geldiğini ifade eden uzmanlar “Bu tür ev bitkilerinde de zehirli maddeler var. Bu bitkiler özellikle çocuklar ve büyükler tarafından yenmeleri veya ısırmaları durumunda boğazlarında istenmeyen durumlar oluşabilir. Bunu ağzına alan kişi nefes alma zorluğu çekilebilir. Mümkün oldukça bu tür bitkileri evlerin daha sakin bölümlerinde ve çocuklardan uzak yerlerde bulundurmak gerekir. Daha da önemlisi bu konuda çocuklarımızı bilinçlendirmek gerekiyor uyarısında bulundu.

Akdeniz bölgesinde dış süs bitkisi olarak kullanılan Zakkum’un Orta Anadolu’da çokça iç mekan süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. “Bu bitki zehirli maddeler içeriyor. Örneğin sadece Nergizgiller familyasında 150’ye yakın bitkide zehirli madde vardır.

Karadeniz Bölgesi’nde  Orman Gülü olarak adlandırılan bitki de  zehirlidir .Bölgede çokça yetişen bir bitki. Dünyanın en güzel bitkilerinden bir tanesi. Ancak yapraklarının yenilmesi durumunda öldürücü olabiliyor. Nektarı çok zehirlidir.

iç mekanlarda kullanılan süs bitkilerinin hepsi zehirli veya zararlı değildir. bazı süs bitkileri ortamda bulunan çeşitli zararlı maddeleri emerek, hava kirliliğini azaltır ve ortamı temizler. yapmanız gereken faydalı süs bitkilerini yetiştirmeye özen göstermenizdir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top