Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

Yaklaşık 1 kg semizotunu önce ayıklamalısınız ve sirkeli suda(tuzlu) yarım saat kadar bekletmelisiniz. Yarım saat beklettikten sonra, semizotlarını yıkayınız. Yemeklik olarak doğrayın ve pirince geçin. Pirinci güzelce yıkadıktan sonra, pirincin suyunu süzgeçten geçiriniz. Bu arada soğanları da ince kıyım doğrayın ve domatesleri de küp şeklinde kesin. Kavurma işlemine başlayabiliriz, önce soğanı, zeytinyağını ve tuzu tencereye yerleştiriniz ve kavurmaya başlayınız.
Bir süre sonra domatesleri ilave ediniz. En son olarak semizotunu da tencereye atıp kavurun. Semizotunun suyunu çekmesi ile pirinçleri karıştırınız. İsterseniz karabiberde koyabilirsiniz ki karabiberi kesinlikle tavsiye ederiz. Son olarak da su ilave edip, orta ateşte kavrulmasını bekleyiniz. Semizotları yumuşamaya başladıysa ve pirinçler şiştiyse zeytinyağlı semizotunuz hazır demektir. Afiyet olsun.

Yoğurtlu Semizotu Salatasının Yapılışı

Semizotu sağlıklı bir besin olduğu için, ister yemek ister salata olarak mutlaka tüketmenizi öneririz. Zeytinyağlı semizotu yemeğinin yanında, yoğurtlu semizotunun da tarifini verelim. İlk olarak semizotunu ayıklayınız ve 3-5 dakika kadar yıkayınız. Yıkama işleminden sonra suyunu süzün. Bir demet semizotu, salata için yeterli olacaktır. Şimdi sarımsakları rendeleyiniz ve kabın içine bu sarımsaklar ile birlikte yoğurt, tuz ve zeytinyağı koyunuz. Sonra karıştırınız ve son olarak da semizotunu koyunuz. Tekrar karıştırınız ve yoğurtlu semizotunuz hazır olacaktır. Afiyetle tüketiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top