Zırnık Otunun Özellikleri

Zırnık otu diğer ismi ile hamam otu yada hamam tozu olarak bilinen zehirli bir bitkidir. Özellikle istenmeyen tüylere faydası ile bilinir.

Zırnık, Sarı renkli tabii arsenik sülfür mineralidir. Limon sarısı renginde, özgül ağırlığı 3.45, sertliği 1,5-2 ve kimyasal bileşimi AS2S3 olan rombik trimentrik prizma yapısına sahip çok zehirli bir maddedir. Zırnık önceleri kral sarısı adı ile renklendirme maksadı ile kullanılırdı.

Sanayide en çok deriden kılları ayırmak için kıl dökücü olarak kullanılır. Kızıl renkli zırnık da vardır. Zırnık otuna hamam otu denmesinin sebebi, vücuttaki gereksiz kılları almak için kullanılan, çamur kıvamına getirilip sürülen toz olmasıdır.

Zırnık kullanımı için su bardağına yarım çay kaşığı atılır ve iyice karıştırılır. Kıl istenmeyen yerlere sürülür. 3-4 dakika sonra yıkanılır. Hamamlarda bu malzeme hazırlanmış olarak sunulur. İstenildiği zaman kullanılır.. Ancak deride hasar ve acıya neden olmaması için dikkatli kullanılmalıdır.

Deri tabaklamada fungus (mantar) oluşumunu önlemek için de kullanılır. Ayrıca kibrit yapımında da kullanılır. zırnık otunun  üç çeşidi bulunmaktadır. Kırmızı zırnık hat sanatında mürekkep yapımında kullanılmaktadır. Havayla temasında H2S oluştuğu için kötü kokar.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top